BAŞVURU REHBERİ

HAKSIZLIK İZLEME MERKEZİ (HİMER) NEDİR?
Kamu personel mevzuatına aykırı idari işlem ve uygulamalar, yasal hakkın kısıtlanması veya yerine getirilmemesi, disiplin mevzuatına aykırı olarak yapılan idari işlemler, nakil, tayin ve görevde yükselme konularında yaşanan mağduriyetler vb konularla ilgili bireysel hak ihlallerinin yanı sıra çalışma hayatına ilişkin belirli bir konuda çalışanların bilgi edinmek amacıyla başvuru yapabileceği bir uygulamadır.

HİMER BAŞVURULARI VE VERİLEN HİZMETLER TAMAMEN ÜCRETSİZDİR
Himer’e yapılan başvurular verilen hizmetler için hiçbir ücret talep edilmeyecektir.

SENDİKAMIZA ÜYELİK ŞARTI YOKTUR
Başvurular için sendikamıza üyelik şartı bulunmayıp, tüm kamu çalışanları bu hizmetten yararlanabilecektir.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?
HİMER’e kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan, 4688 sayılı Kamu Görevlileri ve Toplu Sözleşme Kanunu kapsamında sendika üyesi olabilecek kamu personeli bireysel olarak başvurabilecektir.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?
Sendikamız tarafından hizmete sunulan web sayfası ( www.himer.org ) üzerinden “Himer başvuru” seçeneğini tıklayarak başvuru yapılabilir. Başvuru için geçerli bir e-mail adresi gerekmektedir. e-mail adresinizi yazıp tıkladıktan sonra e-mail adresinize gönderilen onaylama şifresini girerek başvurunuza devam edebilirsiniz.

ÖNCEKİ BAŞVURUM HAKKINDA NASIL BİLGİ ALABİLİRİM?
Daha önce yaptığınız başvuruyu, “Himer Başvuru” seçeneğine tıklayarak başvuru yaptığınız e-mail adresini yazıp, size daha önce gönderilen onaylama şifresini yazarak önceki başvurularınızın güncel durumunu görebilir veya yeni başvuru yapabilirsiniz.

BAŞVURUDA BELİRTİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?
Başvuru sahibine geri bildirim yapılabilmesi için görev yeri, geçerli bir e-posta adresi ve telefon iletişim bilgisi ile varsa başvuruya ilişkin bilgi ve belgelerin mutlaka belirtilmesi gerekir.

BAŞVURUNUN İNCELENMESİ SONUCUNDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK İŞLEMLER
Başvurunun niteliğine göre;
– Bireysel işlemle ilgili başvuru sahibine yasal haklarının bildirilmesi,
– Söz konusu mağduriyetin giderilmesi için izlenebilecek yasal yolu gösterme,
– Başvuru sahibinin onayı ile gerektiğinde kamu makamlarına başvuru yapılması ve geneli ilgilendiren
konularda kamuoyu gündemine taşınması.
– Düzenleme yapılması gereken hususların idare veya yasama organına iletilmesi,

GERİ BİLDİRİMİNİN YAPILMASI
Başvuru sahibine en kısa sürede web sayfası üzerinden geri bildirim yapılacaktır. Başvuru sahibi başvurusunun güncel durumunu web sayfası ( www.himer.org ) üzerinden takip edebilir. Geri bildirim süresi, başvurunun içeriğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

BAŞVURUNUN GİZLİLİĞİ
Başvuru sahibinin kişisel bilgileri kesinlikle gizli tutulacaktır. Başvuru sahibinin veya diğer şahısların konuya ilişkin kamuya açık paylaşımından sendikamız sorumlu olmayacaktır.

SENDİKAMIZIN HUKUKİ SORUMLULUĞU
Sendikamızın başvurulara verdiği cevaplar tavsiye niteliğinde olup, başvurucuya yapılan geri bildirime dayanarak yapacağı işlemler ve hukuki sonuçları hakkında sendikamızın herhangi bir hukuki sorumluluğu bulunmayacaktır.

Paylaşım